Matmazel Noraliya’nın Koltuğu – Peyami Safa

Matmazel Noraliya’nın Koltuğu – Peyami Safa

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu başından sonuna kadar tam bir Peyami Safa romanı.. Yazarın mizacına ve ruh yapısına tıpatıp uygun düşen bir konuyu içeriyor… İçinde psikoloji, felsefe, mistisizm, materyalizm gibi derin konular barındıran, yoğun olduğu kadar akıcı bir kitap..
Romanın merkezinde yer alan Ferit, karşılaştığı olağanüstü olayları ve kişileri belirli ölçütlere dayandırmaya ve bu yolla huzuru bulmaya, akıl ve ruh sağlığını korumaya çalışan bir karakter. Vafi Bey'in tuhaflıklarla dolu konağından Matmazel Noraliya'nın hayatına uzanan kitapta Ferit merkezinde dönemin toplumsal olaylarına ve farklı görüşleri temsil eden karakterlere de yer verilmiş..
Başlarda konuya girmekte zorlandım ve kitaba hemen adapte olamadım. Benim için hem güzel, hem zorlu, hem de ilginç bir deneyim oldu. Hiç kuşkusuz, Peyami Safa psikolojik roman konusunda Türk edebiyatında en iyisi.. Matmazel Noraliya'nın Koltuğu da bunu fazlasıyla destekler nitelikte.. Ama benim favori Peyami Safa kitabım her zaman Yalnızız olacak..👍

Bir cevap yazın