Orgel Kontunun Balosu – Raymond Radıguet

Orgel Kontunun Balosu – Raymond Radıguet

1920’ler.. Fransızların 1.Dünya Savaşı’nı kazanmanın coşkusu içinde balolarda eğlendikleri, Fransız burjuvazisinin ve soylularının bu eğlence ve balolarda flört ettiği yıllar..
Orgel kontu ve eşinin her sene verdikleri maskeli baloya ilk kez katılacak olan François de Seryeuse, kalbini Madam Orgel’e kaptırır ve bu masum aşkıyla Orgel kontunun dostluğuna ihanet ettiğini düşünür.. Seryeuse ile aynı hislere sahip olan Madam Orgel ise yaşanacakların korkusuyla François’in annesine ve Konta bu aşkı itiraf eder..
Çok genç yaşta hayatını kaybetmiş olan yazar Raymond Radıguet yasak aşk konusunu farklı bir açıdan ele almış, bu aşkı hissedildiği anda yaşanmadan kalplere hapsetmiş. Balonun ve burjuva hayatının sorunsuz devam etmesi için bu aşk itirafının ve yaşanacakların üstü büyük bir soğukkanlılıkla örtülmüş..
Bu açıdan kitabın sonunu havada bırakılmış hissettim ben. Yine de yazarın -özellikle de yaşı göz önüne alındığında- dönemin bakış açısını ve ruh hallerini yansıtması, ele aldığı konuyu işleyiş biçimi övgüye değer..

Bir cevap yazın