Karamazov Kardeşler – Dostoyevski

Başlarda biraz durağan ilerliyor kabul ediyorum, ama yarısından sonra olayların akışına kendinizi kaptırıyorsunuz. Zaten ilk bölüm asıl olaya geçmeden önce kişilerin tanıtılması ve geçmişin anlatılmasından oluşuyor. İkinci bölümün daha iyi anlaşılması için bu bölümün olması gerektiğini yazıyor Dostoyevski..
Karamazov Kardeşler temelde bir baba-oğul(lar) ilişkisini üzerine kurulu ve işlenen cinayet bu ilişkiler için kilit nokta.. Her biri bir olguyu temsil eden dört kardeş.. İnancı sağlam Alyoşa, Tanrı tanımaz İvan, ruhundaki çelişkilerle yaşayan Mitya ve gayrimeşru dördüncü kardeş Smerdyakov.. Dördünün hayatını etkileyen iktidarın simgesi baba Fyodor Pavloviç Karamazov.. Tabi ona gerçek bir “baba” demek ne kadar doğru, bu kısım tartışılır..
Tolstoy’un Anna Karenina’sında Levin için Tolstoy’un kendisi deniliyordu. Bu kitapta da Dmitri (Mitya) Dostoyevski’nin ta kendisi. Ki bana göre, romanın asıl kahramanı da Mitya..
Kitaba dair içime sinmeyen tek şey ise sonu oldu. Böyle olması gerekiyordu belki ama benim beklediğim son biraz daha farklıydı.. Tabi bu kitabı tavsiye etmeme asla bir engel değil. Sayfa sayısına aldırmayın ve mutlaka okuyun. Zira Rus klasikleri candır!  #kzlgezegenöneriyor

Bir yanıt yazın