Mutedil Dalgalı – Ömür İklim Demir

Çok sevdiğim bir yazarın yeni öykü kitabıyla geldim bu sefer.
Ömür İklim Demir’i Muhtelif Evhamlar Kitabı ile zaten çok sevmiştim. Hâlâ tavsiye ederim herkese. Senenin başında da yazarın ilk romanı olan Kum Tefrikaları’nı okumuştum, ona zaten diyecek sözüm yok.
Mutedil Dalgalı yazarın ikinci öykü kitabı. Geçtiğimiz senenin güzel sürprizlerinden biriydi yazardan yeni kitap haberi. Ben de çıkar çıkmaz alıp okumuştum zaten.
14 öyküden oluşan bir kitap Mutedil Dalgalı. Öykülerin çoğu birbiriyle bağlantılı şekilde oluşturulmuş. Bu özelliğe yazarın diğer öykü kitabından da alışıktır okuyanlar.
Ben öykü kitaplarını çok sürpriz bir tür olarak görürüm hep. Yeri gelir bütün öyküleri çok seversiniz, yeri gelir sadece birkaç öykü dpkunur kalbinize, yer eder içinizde. Öyle ki bazılarını hiç unutmazsınız. O yüzden de öykü kitaplarının neyi nasıl anlattığından çok sizde ne bıraktığını yorumlamak gerekir bana kalırsa.
Mutedil Dalgalı da ismiyle müsemma bir kitap. Hayatın içinde oradan oraya dalgalanan hayatlar var. Kalpler bir duruluyor bir kabarıyor. İnsanlar her gün biraz daha ölüyor ve yaşıyor. Bazılarına bu tam da ben diyorsunuz, bazılarını hiç tanımıyorsunuz.
Her öykü bende yer etti diyemiyorum bu sebeple. Hâlâ Muhtelif Evhamlar Kitabı’nın yeri ayrıdır mesela. Ama bu kitabı iyi bir öykü kitabı kategorisine koyacak da çok sebebim var. Belki de sadece “Muhallebi Yemeyen Adam” adlı öykü için bile okunur. Ah, o öyküye kalbimi bıraktım ben…
Uzun lafın kısası, yazarı da kitaplarını da çok seviyorum ve gönülden tavsiye ediyorum.

#kzlgezegenöneriyor#ömüriklimdemir#mutedildalgalı#yapıkrediyayınları#öykü