Soğukkanlılıkla – Truman Capote

Soğukkanlılıkla, başlangıçta bir cinayet romanı olarak nitelendirilebilir. Kitabın arka kapağında da anlatıldığı üzere Kansas’ta cezaevinden yeni çıkan iki kişinin, Clutter ailesinin dört ferdini canice öldürmesiyle başlıyor olaylar. İşleneceği ve failleri başından belli olan bir cinayet bu.
Kitabı asıl ilgi çekici kılan bu cinayetlerin altında yatan gerçek “neden”in ne olduğunun anlatılma biçimi ve suça/suçlu psikolojisine dair bu kadar ustaca bir metin kaleme alınmış olması.
Belirtmeliyim ki Soğukkanlılıkla’da anlatılan bu cinayet gerçekten yaşanmış ve kitap da bu yönüyle gerçek bir olaydan esinlenerek kaleme alınmış ilk edebi eser olarak literatüre geçmiş.
Kitabı kelimenin tam anlamıyla tüylerim diken diken olarak okudum. Hatta dayanamayıp okurken Clutter ailesinin ve cesetlerinin fotoğraflarına da internetten bakma gafletinde bulundum. Okuduğum en çarpıcı kitaplardan biriydi kesinlikle.
İki kez filme de uyarlanmış bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.??
Ben de eğer cesaret edebilirsem Philip Seymor Hoffman’a en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandıran Capote filmini izlemek niyetindeyim.

#kzlgezegenöneriyor#trumancapote#soğukkanlılıkla#selyayınları#clutterailesi#roman