Dünya Bu Kadar – Mahir Ünsal Eriş

Dünya Bu Kadar, Mahir Ünsal Eriş’in ilk romanı. Ama her satırında Eriş’in harika öykücülüğünün izlerini de görmek mümkün. “Bir ikindi kahvaltısına gelmeyen” Güneş’in hikayesiyle başlayan kitap geriye dönüşlerle, zaman atlamalarıyla Güneş’in anne-babasına, Kore Savaşı’na, Yalova Depremi’ne, Hasan Fehmi Bey’e, Korhan, Fevziye ve Nuri’ye, Şelhum Asteğmen’e kadar birçok farklı karaktere ve birçok farklı hayat hikayesine doğru yol alarak devam ediyor. Böylece bir kitapta birden fazla hikaye okumuş oluyoruz. Ve bütün bu hikayeler çoğala çoğala öyle bir noktada birleşiyor ki tesadüflerin hayattaki yeri hakkında şaşırmadan edemiyoruz. Çok yaratıcı bir olay örgüsüyle oluşturulmuş güzel bir ilk roman.
Okumaya başladıktan bir süre sonra, baktım karakterler ve hikayeleri gitgide çoğalıyor; ben de not alarak ilerlemeye karar verdim. Kitap bittiğinde elimde yaklaşık beş sayfalık bir karakter listesi vardı düşünün.
Böyle söyleyince karışık ve anlaşılması zor bir kitap olduğu izlenimi uyansın istemem. İlk birkaç sayfadan sonra hemen kaptırıyorsunuz kendinizi kitaba. Yeri gelmişken de bir kez daha söyleyeyim Mahir Ünsal Eriş çoktan favori yazarlarım arasındaki yerini almış bulunuyor. Ve ne yazık ki okumadığım sadece bir kitabı kaldı.
#kzlgezegenöneriyor #mahirünsaleriş #dünyabukadar #canyayınları

1